Ideální základ pro budoucí ostrovní provoz...
Rodina s třemi dětmi žije ve srubu s obytnou plochou 158m2. Dům je vytápěn kondenzačním plynovým kotlem, v přízemí vodním podlahovým topením, v patře radiátory. Kotel je používán i k ohřevu užitkové vody.
Instalaci elektrárny předcházelo měsíční průběhové měření spotřeby. Na základě zjištění majitelé přesunuli maximum spotřeby z nočních hodin do dne (žena v domácnosti může zapnout některé spotřebiče za světla namísto po západu Slunce – pračku, myčku, sušičku, troubu) a minimalizovali noční odběr (výměna lednice na víno za úspornou, filtrace bazénu po smysluplnou dobu namísto non stop atd.).
Pak byla navržena FVE k pokrytí spotřeby elektrické energie, která je 6 MWh ročně. V tomto případě má navíc vhodnou sezónnost – letní spotřeba je vyšší kvůli čerpadlu v jezírku, automatické závlaze rozlehlé zahrady, klimatizaci a bazénu. Na střeše domu je umístěno 32 amorfních fotovoltaických panelů o výkonu 170W každý, orientovaných ze 75% na jih a zbylé na západ. Střecha má sklon 15°, panely nejsou přizvednuté kvůli vzhledu. Před plynový kotel je předřazen 80l elektrický bojler k využití přebytků – po nabití baterie se přebytky ukládají „do vody“. Systém doplňují 3 LiFePO4 baterie Pylon o celkové kapacitě 7,2 kWh a holandský hybridní střídač Victron 5000VA. Elektrárna je primárně odpojena od sítě a funguje jako ostrovní, pouze v okamžicích, kdy je výroba nebo kapacita baterií nedostatečná, je připínána distribuční síť a co nejdříve zase odpojována. V případě odstávky sítě ČEZ z důvodu oprav rodina vůbec nezaznamenala výpadek v dodávce, stejně jako výměna hlavního domovního jističe technikem ČEZ, která proběhla za plného provozu domácnosti. Připojení k síti je jednofázové a hodnota hlavního jističe byla z původních 3x32A snížena na 1x25A bez sebemenšího omezení uživatelského komfortu v domě. Pokrytí spotřeby je 80%.
Z důvodu lepšího nakládání s energií byl v domě instalován systém inteligentního domu.
"Po ročním provozu FVE lze nyní s jistotou konstatovat, že spotřeba domu byla pokryta ze 80% a platba za elektřinu klesla z původních 2800 Kč na současných v průměru 400 Kč. Je to způsobeno nejen vlastní vyrobenou elektřinou, ale také snížením hodnoty hlavního jističe z 3x32A na 1x25A."
FVE byla budována v době, kdy maximální možná dotace z programu NZU byla 105 000 Kč. V současné době je možné dočerpat dotaci do celkové výše 155 000 Kč. Celková investice bude tedy ještě o 50 000 Kč menší. V ceně je obsažena montáž FVE včetně veškerého materiálu, vyřízení dotace a dopravy.
Zanechte nám své údaje. Brzy se vám jeden z našich techniků ozve a probere s vámi možnost realizace solární elektrárny na vašem domě.