Jak na minimální provozní nákady...
Majitelka nového srubu z masivu na krásném pozemku uprostřed přírody chtěla část své spotřeby pokrýt vlastní solární elektrárnou. Architektem vyprojektované teplovodní podlahové topení s tepelným čerpadlem bylo nahrazeno elektrickými přímotopy za zlomek ceny norské značky
Digitální termostaty s centrálním řízením jsou nastaveny tak, aby nikdy neběžela topná tělesa zároveň v celém domě. Navíc lze celý systém vytápění řídit pomocí internetu odkudkoliv na světě. Díky kvalitním termostatům, skvělým tepelně izolačním vlastnostem domu a FVE dosahuje spotřeba 4 MWh za rok - včetně ohřevu užitkové vody v elektrickém bojleru a ostatní spotřeby na osvětlení a provoz běžných spotřebičů.
Elektrárna byla vybudována ve dvou fázích. V první měla výkon 2,38 kWp (14 panelů o výkonu 170W na ploché střeše přizvednutých na 15°). Majitelka si přála, aby panely nebyly na střeše vidět a chtěla si technologii nejprve ověřit na vlastní kůži. Spokojena s výsledkem a motivována ke snížení odběru z distribuční sítě na možné minimum si za další 3 měsíce doobjednala dalších 7 panelů, které byly na střeše naorientovány na jih a zvednuty na 35°- zejména pro zimní měsíce. Finální výkon je tedy 3,57 kWp, celý dům je připojen jednofázově s jističem 1x25A a měsíční platba za elektřinu činí v průměru 700 Kč. Za tuto cenu je možné kompletně pokrýt celou energetickou spotřebu domu. Žádné další náklady na energie již účtovány nejsou.
V období březen - říjen je dům provozován v podstatě zcela v ostrovním režimu, tedy bez připojení k distribuční soustavě.